دفاع مقدس یکی از دوران پرفراز و نشیب تاریخ افتخار آفرین نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که گنجینه ارزشمندی از عبرت‌ها، تجارب و درس آموخته‌های حوزه‌های مختلف نظامی، مدیریتی، فرهنگی، اجتماعی و ... در آن نهفته است. با وجود تلاش‌های زیادی که درخصوص احصاء و معرفی ابعادی از آن به عمل آمده است، اما هنوز بسیاری از دستاوردهای این ذخایر کمیاب و ارزشمند شناسایی و احصاء نشده است.

از جمله موضوعات حائز اهمیت در دوران دفاع مقدس که همیشه مورد تاکید فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای عزیز(مدظله‌العالی) نیز می‌باشد، بهره‌گیری از علوم و فناوری‌های روز در طراحی عملیات‌ها و اداره صحنه جنگ در ابعاد مختلف رزمی، پشتیبانی رزمی، پشتیبانی خدمات رزمی و همچنین اداره سطح راهبردی جنگ، همچون شورای عالی دفاع، شورای عالی پشتیبانی جنگ و اقدامات دولت و سایر نهادها در پشتیبانی از جنگ است که درس آموخته‌های آن می‌تواند چراغ راه آینده کشور در حوزه‌های علمی و عملی باشد.

براین اساس و در راستای اجرای تدابیر فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) و ابلاغ ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح دبیرخانه دائمی همایش ملی «جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس»  با مسئولیت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی و حمایت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تشکیل گردیده و دبیرخانه دائمی کمیته علمی در دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر مستقر گردیده است.