همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس برگزار می شود/آغاز فراخوان مقاله از امروز
21 تیر 1401
همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس برگزار می شود/آغاز فراخوان مقاله از امروز

سرلشکر باقری

 

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس، در تشریح فلسفه برگزاری این رویداد علمی گفت:
حادثه دفاع مقدس در تاریخ ملت و کشور ایران فوق العاده مهم و بزرگ است تا جایی که مقام معظم رهبری از آن به عنوان یک گنج یاد می‌کنند که تاکنون بخش اندکی از آن کشف و استخراج شده است.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه دفاع مقدس باعث سربلندی ملت ایران است خاطرنشان ساخت:
مقام معظم رهبری فرموده اند همان گونه که تاریخ جنگ های ایران و روسیه در منطقه قفقاز و سایر مناطق منجر به تحمیل معاهده های ترکمنچای و گلستان شد و برای نزدیک به دو قرن موجب سرافکندگی ملت ایران بود، حادثه دفاع مقدس بایستی برای دو قرن موجب سربلندی ملت ایران باشد.


وی افزود:
ایشان همواره تاکید دارند در ابعاد گوناگون دفاع مقدس و کنکاش در مورد زوایای پنهان آن و بازنمایی آن به دور از تحریف و اغراق و پیرایه کار بشود.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر عظمت و شفافیت واقعیت دفاع مقدس تصریح کرد:
نباید در بیان واقعیات دچار اغراق و تحریف شویم. ما باید واقعیت دفاع مقدس را به خوبی به صحت و دقت نمایش دهیم و این واقعیات برای اثبات حقانیت ملت مردم ایران کاملا کفایت می کند.


سردار باقری افزود:
تاکنون اقدامات خوبی در زمینه روایت های احساسی و خاطره‌ای از دفاع مقدس انجام شده است که اینها در جای خود برای حفظ و ارتقای روحیه ملی جوانان ما بسیار مهم و با ارزش است اما یکی از زوایای پنهانی که به آن کمتر پرداخته شده بررسی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس است.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تبلیغات دشمنان مبنی بر اینکه در زمان جنگ، موج های انسانی بر روی میدان مین رفتند و با تلفات فوق‌العاده بالا خطوط دفاعی دشمن می شکست گفت:
بر خلاف آنچه که دشمنان تبلیغ می کنند در دفاع مقدس فکر و تدبیر، ابتکار و علم و دانش به کار گرفته شد و این باید تبیین شود.


وی افزود:
روزی در جلسه ای مقام معظم رهبری فرمودند چرا در مورد نقش علم و فناوری در دفاع مقدس کار نشده است؟ و فرمودند شما باید بتوانید این موضوع را برای نسل امروز که بیشتر از قبل تحصیل کرده است تبیین کنید و در قالب کلاس های درس، در همایش ها و برنامه های مختلف که در موضوع دفاع مقدس انجام می شود به نقش و اهمیت بهره برداری از علم و دانش در دفاع مقدس پرداخته شود.


رئیس شورای سیاستگذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس خاطرنشان ساخت:
این تأکید مقام معظم رهبری باعث شد که ما از پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی بخواهیم برای سال 1401 همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس را با مشارکت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار کند.


فراخوان مقاله به همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس آغاز شد


در ادامه این جلسه امیرسرتیپ عبدالعلی پورشاسب دبیر همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش و اقدامات انجام شده، از آغاز فراخوان مقاله به این همایش خبر داد.


امیر پورشاسب در تشریح محورهای این همایش گفت:
تجارب فرماندهی در دوران دفاع مقدس، مدیریت علمی و فناوری در دفاع مقدس، علوم و فناوری در حوزه‌های رزم، پشتیبانی رزم و پشتیبانی خدمات رزم دفاع مقدس، اقدامات علمی و فناورانه نهادها و زیرساخت‌های حساس در دوران دفاع مقدس و بهره‌گیری از تجربیات دفاع مقدس در پیشرفت علم و فناوری محورهای اصلی این همایش است.


جانشین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود:
سایت همایش به آدرس paydari.ir را برای دریافت مقالات در نظر گرفته ایم و علاقمندان از همین امروز تا پایان مهر ماه 1401 فرصت دارند چکیده مقالات خودشان را از طریق این سایت برای دبیرخانه همایش ارسال کنند.


گفتنی است ریاست این همایش علمی بر عهده سرلشکر صفوی است و سردار قاسم تقی زاده دبیر کمیته علمی و سردار عبدالله عراقی دبیر کمیته اجرایی این همایش ملی هستند.