به همت نیروی دریایی ارتش؛ پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس برگزار شد
22 شهریور 1401
به همت نیروی دریایی ارتش؛
پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس برگزار شد


امیردریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران

به گزارش کمیته رسانه همایش، در این نشست علمی،، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش، دکتر وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و جمعی از فرماندهان حضور داشتند.

امیر دریادار سیاری در این نشست گفت: نیروهای مسلح ایران با بهره‌گیری از عقلانیت، علم و آگاهی و معنىیت توانستند دشمنی که از پشتیبانی همه جانبه ابرقدرت‌ها برخوردار بود شکست دهند.

امیر سیاری حاکمیت علم، فناوری و خلاقیت را موجب موفقیت ایران در هشت سال دفاع مقدس برشمرد و افزود: ما در برابر دشمنی جنگیدیم که بارها تجهیزات خودش را در طول هشت سال دفاع مقدس نوسازی و به‌ روز کرده بود و دو قطب شرق و غرب در یک پیوند نامبارک همه نوع کمک به دشمن کردند. این در حالی بود که در این دوران حتی سیم خاردار هم به ایران نمی‌دادند.

معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: برخی به تازگی عقلانیت حاکم بر دفاع مقدس را زیرسوال بردند که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به موضوع عقلانیت حاکم بر دفاع مقدس پرداختند و آن را تبیین کردند.

وی به ضرورت تبیین حاکم بودن عقلانیت، علم، دانش و معونیت در دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: در تمامی عملیات‌های دفاع مقدس به طور قطع عقلانیت حاکم بود و کاری بدون اندیشه، آگاهی و بصیرت انجام نگرفت. البته زمان‌هایی هم بودند که آسیب دیدیم و این ذات جنگ است که برخی مواقع پیروز و برخی مواقع آسیب به همراه دارد.

امیر سیاری ادامه داد: خنثی کردن حدود یک هزار حمله موشکی عراق از هزار و ۲۰۰ حمله با به‌کارگیری اهداف کاذب، اسکورت ۱۰ هزار کشتی با اجرای ۱۵۰ عملیات برای حفظ صادرات نفت، هدف قرار دادن تعداد زیادی از هواپیماها و بالگردهای دشمن و... نشان‌دهنده بهره‌گیری از علم، فناوری و خلاقیت در دفاع مقدس است.


بیان دستاوردهای دفاع مقدس در راستای فریضه جهاد تبیین است
امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامیدر ادامه این نشست، بیان دستاوردهای دوران دفاع مقدس را در راستای فریضه جهاد تبیین مهم برشمرد و گفت: دراین دوران با علم و دانش توانستیم بر دشمنان پیروز شویم.

امیر دریادار شهرام ایرانی در این نشست، جهاد تبیین را یک فریضه واجب و لازم دانست و اظهار کرد: این همایش در این راستا در حال برپایی است.

وی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس چگونه توانستیم بر بیش از ۵۰ کشور غالب شویم و از آزمون سخت سربلند بیرون آئیم، گفت: با بهره‌گیری از علم و دانش توانستیم بر همه تکنولوژی دنیا غالب شویم و با به کاری آموخته‌ها، دشمن زمین‌گیر شد و تمام آنچه در خیالاتش بود از بین رفت.

نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

برتری کشور در حوزه های علمی و فناوری مرهون دفاع مقدس است

وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: هشت سال دفاع مقدس برای ملت ایران حداقل ارزش یکصد سال داشت و ملت ایران با مدیریت و راهنمایی بنیانگذار انقلاب اسلامی به خودباوری ما می توانیم دست یافت و تعطیلی تاریخی دوران های گذشته را جبران کرد.

وی اظهارداشت: امروز ایران در حوزه‌های "بیو و نانو تکنولوژی" و هسته ای جزو کشور برتر دنیا محسوب می شود که منشا آن بهره گیری و دستیابی به فناوری و دانشی است که در دفاع مقدس به آن رسیدیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که امروز بخشی ناچیزی از دستاوردهای علمی کشور که به آن دست یافته ایم رونمایی شده و عموم مردم اطلاع دارند.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بهار عربی در کشورهای منطقه گفت: این کشورها در بهار عربی نتوانستند بدون رهبری به اهداف خود دست پیدا کنند و در زمان حاضر شاهد هزینه های هنگفت حدود ۶۰ میلیارد دلاری برای تقویت بنیه نظامی خود هستند ولی نیروهای مسلح ایران با بومی سازی دانش نظامی نشات گرفته از دفاع مقدس است و در خیلی از حوزها به ویژه نظامی خودکفا شده است.

وی با اشاره به نقش طراحی های علمی در نیروهای مسلح در دفاع از منافع ملی ایران افزود: باید این اقدامات علمی همچون عملکرد نیروی هوایی ارتش در سوریه به عنوان افتخاری ملت ایران بازگو شود.

نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

علم، عقلانیت، ایمان، خلاقیت و فناوری در دفاع مقدس نقش پررنگ داشت

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این نشست درباره قلمرو علم و فناوری در دفاع مقدس اظهار کرد: نیروهای مسلح ایران اسلامی با قدرت تمام غول صدام را در دفاع مقدس به شیشه برگرداند و دشمن ذلیلانه به شیشه رفت.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسنی یکی از مهمترین دلایل شکست صدام و پیروزی ایران اسلامی دفاع فناورانه و عالمانه ایران اسلامی مقابل حزب بعث ذکر کرد و گفت: دفاع مقدس جز عالمانه‌ترین دفاع تاریخ معاصر است.

محمدحسنی به کارگیری تجهیزات نظامی دانش پایه توسط رزمندگان اسلام بدون استفاده از مستشاران خارجی را از دیگر دلایل توفیق در دفاع مقدس بیان کرد و گفت: دشمن باورشان نمی‌شد که روزی ارتش بتواند بدون آنها از تجهیزات فنی و دانش پایه استفاده کند.

وی ادامه داد: اینکه توانستیم در جنگ بدون اجانب از تجهیزات نظامی بهره‌گیری کنیم نشان می‌دهد که نیروهای مسلح توانستند با بهره‌گیری دانش‌بنیان از تجهیزات، سرنوشت جنگ را برخلاف میل دشمن رقم زنند.

نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و به اجرا درآمدن شگفت انگیزترین عملیات‌های دفاعی توسط رزمندگان اسلام را سبب ناتوانی و عجز دشمنان برشمرد و گفت: در این دفاع مقدس علم، عقلانیت، ایمان، خلاقیت و فناوری نقش پررنگ داشت.

محمدحسنی تأمین قطعات نظامی مورد نیاز توسط سازمان جهاد خودکفایی را از دیگر دلایل علمی بودن دفاع مقدس برشمرد و گفت: نهضت قطعه‌سازی و عمردهی انقلابی به تجهیزات سبب شده تا توانستیم روی پای خود بایستیم و بدون دانش نمی‌توانستیم به نهضت قطعه سازی دست یابیم.

گفتنی است همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و با مشارکت وزارت دفاع در ١٥ اذرماه ١٤٠١ برگزار خواهد شد و سایت اینترنتی paydari.ir برای دریافت مقالات این همایش اعلام شده است/انتهای پیام