فرمانده کل ارتش: مغفول ماندن نقش علم و فناوری در دفاع مقدس
18 مهر 1401
فرمانده کل ارتش: مغفول ماندن نقش علم و فناوری در دفاع مقدس

 

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس در دانشگاه علوم پزشکی ارتش

به گزارش کمیته رسانه همایش، امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش در پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار شد، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت. اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به جای حقیقت خواهد نشست و آینده مورد تهدید‌های ناشناخته قرار خواهد گرفت و دشمنان انقلاب با انگیزه‌های قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره گذشته و حتی زمان حال را دنبال می‌کنند و از پول و همه ابزار‌ها برای آن بهره می‌گیرند.


سرلشکر موسوی با بیان اینکه رهزنان فکر، عقیده و آگاهی بسیارند، افزود: حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید.


فرمانده کل ارتش با اشاره به علت برگزاری همایش‌های علم و فناوری گفت: هنر جنگ، ترکیبی از علم، خلاقیت و حماسه است. منظور از علم همان دانش، فناوری و اطلاعات است و منظور از خلاقیت، ابتکار، نوآوری، هوشمندی و میان‌بر است.

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس در دانشگاه علوم پزشکی ارتش

وی ادامه داد: منظور از حماسه، شجاعت، فداکاری، ایثار، خطرپذیری و ازجان‌گذشتگی رزمندگان است که ترکیب این سه عنصر با هم هنر جنگیدن را به وجود می‌آورد و نبود هرکدام ضریب موفقیت را پایین می‌آورد.


امیر موسوی با بیان اینکه نبودِ علم اصل مأموریت را دچار نقص می‌کند، خاطرنشان کرد: کسی فکر نکند که یک عده، بدون حساب و کتاب، بدون برنامه و طراحی، بدون تعیین تکلیف و وظیفه دقیق راه می‌افتند و می‌روند در جنگ پیروز می‌شوند، خیر؛ همه چیز حساب و کتاب داشته و برای موفقیت، هر سه عامل لازم است.


فرمانده کل ارتش در ادامه با بیان اینکه ناکامی‌های زمان جنگ باید به دقت بررسی شود که کدام عامل نادیده گرفته شده یا سهم آن به خوبی دیده نشده است، تصریح کرد: نقش علم و فناوری در دفاع مقدس، به دلیل گستردگی آن و وجودش در همه شئون و عرصه‌های جنگ مغفول مانده است و ما از هر کجای جنگ شروع کنیم، خود را متکی و محصور به علم و فناوری می‌بینیم.

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

وی با اشاره به اینکه علم و دانش به معنای آگاهی، دانستن و وقوف به چیزی که اینجا از آن چیز به نام جنگ یاد می‌شود، گفت: وقتی علم و دانش کاربردی شده و روی زمین پیاده می‌شود، مفهوم آن فناوری است و این فناوری منتج به محصول می‌شود که این محصول فناوری یک وقت یک طرح عملیاتی و یا یک قطعه پیچیده رادار هواپیما، ناو جنگی و یا یک وقت هم یک اسلحه و یا خود هواپیما یا ناو است.


فرمانده کل ارتش با طرح این سوال که کدام‌یک از این‌ها در دفاع مقدس نبودند و یا اگر نبودند، ما باید چه کار می‌کردیم؟ بیان کرد: فراخوان، سازماندهی، تجهیز، آموزش، اعزام، چینش، تقسیم وظایف، مدیریت بر حسن اجرا، هیچ‌کدام بدون علم و دانش و فناوری امکان‌پذیر نیست.


وی اظهار داشت: افسری که می‌خواهد به پایین‌ترین درجه افسری برسد، باید تمام علوم مختلف از ریاضیات تا بالستیک، فیزیک و لیزر را به خوبی بیاموزد؛ تمام این علوم برای برنامه‌ریزی و حضور در میدان جنگ است. در بسیاری از رسته‌ها افسر بدون علم هیچ کارایی ندارد و وقتی خلاقیت، حماسه و ابتکار جمع می‌شود به موفقیت می‌رسیم.

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

سرلشکر موسوی در ادامه با تأکید بر ضرورت طی دوره‌های علمی، تخصصی و فنی برای افسران گفت: آیا یک افسر بدون گذراندن و قبولی واحد‌های ریاضی و فیزیک و سایر رشته‌ها می‌تواند موفق شود؟ آیا یک افسر می‌خواهد کارخانه اداره کند؟ آیا می‌خواهد وزیر شود؟ آیا می‌خواهد مدیر کل شود؟ آیا می‌خواهد شهرک صنعتی اداره کند؟ خیر، می‌خواهد بجنگد و جنگ با این علوم و فناوری‌ها اداره می‌شود.


در این نشست همچنین از تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا و همچنین پیشکسوتان دفاع مقدس ارتش تقدیر شد.

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس


فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش:
هنر ما در دفاع مقدس گرفتن اهداف با کمترین تلفات بود

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس
امیر سرتیپ ولی‌وند با بیان اینکه عالمانه جنگیدن در دفاع مقدس موجب سرعت بیشتر در رسیدن به اهداف و تلفات کمتر شد، گفت: باید عالمانه جنگیدن را به نسل‌های آینده و نیرو‌های مسلح منتقل کنیم.


به گزارش کمیته رسانه همایش، امیر سرتیپ «حسین ولی وند» فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در همایش بررسی نقش علم و فناوری در دفاع مقدس اظهار داشت: فرماندهی و ستاد ارتش محل صدور علم به لایه‌های مختلف در دفاع مقدس چه در سطوح عملیات راهبردی و حتی تاکتیک است و همه می‌دانند اساتید دافوس در طول دفاع مقدس اقدامات بزرگی انجام داده اند.

پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس

امیر ولی‌وند افزود: کار‌های بزرگی که اساتید این دانشگاه در طول دفاع مقدس انجام داده‌اند، موجب شد تا ما عالمانه و با سرعت بیشتر در جنگ به اهداف خود برسیم. اساساً علم با جنگ عجین است و در طول تاریخ تمام کسانی که پا به عرصه جنگ نهاده‌اند از دانشمندان و عالمان استفاده کرده‌اند.


وی اظهار کرد: اساتید پیشکسوت دافوس با مدیریت علم و دانش خود در جنگ، تلاش بی‌شائبه‌ای داشتند که کمترین تلفات در جنگ متوجه ما شود.

امیر ولی‌وند گفت: هنر در طراحی عملیات دفاع مقدس در گرفتن اهداف با کمترین تلفات بوده است و اگر این علم و تدبیر در جنگ وجود نداشت، معلوم نبود چه اتفاقاتی رخ می‌داد.


وی یادآور شد: در دافوس علاوه بر پیروزی‌ها، شکست‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم و حتی جنگ‌های گذشته و روز دنیا را نیز مورد بحث قرار داده و از آن‌ها درس و تجربه کسب می‌کنیم.


فرمانده دانشگاه دافوس ارتش گفت: ما در این همایش به دنبال این هستیم که عالمانه جنگیدن را به نسل‌های آینده چه در جامعه و یا در نیرو‌های مسلح منتقل کنیم.

 

کمیته رسانه همایش

paydari.ir

darc.ir