پیش‌نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس در وزارت بهداشت برگزار شد
18 آبان 1401
پیش‌نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس در وزارت بهداشت برگزار شد

 

 

دکتر یونس پناهی

به گزارش کمیته رسانه همایش، دکتر یونس پناهی در پیش‌نشست همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس که به منظور بررسی دستاوردهای دارو و تجهیزات، جراحی، بهداشت روان، امداد و انتقال، بهداری و غیره در دوران دفاع مقدس برگزار شد، با تاکید بر نقش و جایگاه ویژه اساتید نظام سلامت در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: مستندسازی دستاوردهای فعالان سلامت در حوزه تغذیه، جراحی، بهداری، انتقال مجروحان و مصدومان، دارو و تجهیزات پزشکی در دوران دفاع مقدس یکی از ضروریات است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: از مراکز تحقیقاتی دعوت می کنیم در این حوزه به مطالعه بپردازند.


پناهی با تاکید بر آینده‌نگاری دستاوردهای پزشکی پس از جنگ، اظهار کرد: علاوه بر اینکه باید مستندات در زمان جنگ حفظ و نگاه‌داری شود، آینده‌نگاری دستاوردهای جنگ نیز بسیار ارزشمند خواهد بود که باید در همایشی جداگانه به آن پرداخته شود و پیشرفت‌های پزشکی بعد از دفاع مقدس در زمینه‌های شیمیایی، بایولوژی، جراحی، امداد و... با محوریت وزارت بهداشت برگزار شود.

 

سردار نصراله فتحیان، مشاور وزیر و مسئول بهداری رزمی دفاع مقدس

سردار نصراله فتحیان، مشاور وزیر و مسئول بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت نیز جلوگیری از شیوع اپیدمی‌ها در دوران دفاع مقدس را یکی از نکات تحسین برانگیز وزارت بهداشت دانست و اظهار کرد: همیشه یکی از بزرگترین مشکلات جنگ‌ها در تمام دنیا اپیدمی‌هایی است که رزمندگان را درگیر می‌کند. دفاع مقدس در استان‌هایی رخ داد که به صورت بومی مرکز برخی از بیماری‌ها بودند. کنترل و جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری واگیردار در دوران دفاع مقدس یکی از دستاوردهای تحسین برانگیز به‌شمار می‌رود.


وی همچنین بر توجه به بهداشت فردی رزمنده‌ها و بهداشت روح و روان آنها نیز در دوران دفاع مقدس تأکید کرد.


فتحیان با بیان این‌که سرعت امداد و انتقال در دفاع مقدس یکی از موفقیت‌های قطعی بهداری رزمی است که همه شاهدان عینی و علمی اذعان کرده‌اند، افزود: زمان در امدادرسانی بسیار حائز اهمیت است. در دوران دفاع مقدس سرعت تخلیه مجروحان کمتر از یک ساعت و در بعضی مواقع ۲۵ دقیقه بود که نسبت به آمارهای جنگ‌های دیگر کشورها بسیار پایین‌تر است.
وی با بیان اینکه سخت‌ترین بخش امداد جنگ انتقال مجروح از زیر آتش است تا بعد از آن درمان انجام شود، تاکید کرد: یکی از فداکارترین اقشار در جریان جنگ رانندگان آمبولانس‌هایی بودند که برای مناطق شهری ساخته شده بودند، ولی در مناطق جنگی و زیر آتش، امدادرسانی می‌کردند. سه هزار شهید در بهداری رزمی داریم که بخش بزرگی از این افراد رانندگان آمبولانس هستند.